15 лютого – Стрітення, в народі – «Стрічання», «Громиця», «Зимобор», яке відзначають через 40 днiв пiсля Рiздва Христового

Свято Стрітення Господнього входить до дванадцяти найбільших церковних свят. Урочисто відзначати його почали з кінця V століття в пам'ять про те, як Свята Діва Марія принесла до Єрусалимського Храму Ісуса Христа на 40-й день після Його народження.

211

День стрітення – це також точка у часі, де зустрілись Старий і Новий Заповіт, давній світ і християнство.

Закон, описаний у Старому Заповіті, постановляв, що жінка, яка народила хлопчика, 40 днів (а дівчинку – 80 днів), була ритуально нечистою. Після проходження цього часу для очищення кожна мати мала принести до святині однорічне ягня в жертву на знак визнання над собою найвищої Божої влади і подяки, та голуба чи горлицю – як жертву очищення від гріхів. Бідним жінкам було дозволено принести лише дві горлиці. Після цього жінка вважалась очищеною.

Згідно з тим самим законом, від часу визволення євреїв із єгипетського полону кожне перше немовля чоловічої статі належало Богові, і його треба було приносити до храму на 40-й день після народження. Пречиста Діва Марія, як Божа Мати, не була зобов'язана до обряду очищення, бо освятилася Христовим Різдвом. Та вона все ж виконала припис закону і також принесла в жертву дві горлиці.

Коли Діва Марія і Святий Йосиф принесли новонародженого Христа до єрусалимського храму, щоб пожертвувати Господові, їм назустріч вийшов праведний старець Симеон та пророчиця Анна.

Симеон чекав зустрічі з Господом 300 років. Згідно з Євангелієм від Луки, Симеон був праведником, і Дух Святий сповістив йому, що старець зможе померти лише тоді, як побачить Ісуса Христа. Так і здійснилося – Симеон міг одержати тепер вічний спокій. Перед смертю старець Симеон сповістив, що Немовля, яке йому нарешті судилося побачити, вийде «на служіння спасіння людей».

Цього ж дня в Єрусалимському храмі відбулася ще одна зустріч. До Марії та Йосифа вийшла 84-річна вдова. Її звали Анна-пророчиця за натхненні проповіді про Бога. Вона багато років жила та працювала в храмі. Анна-пророчиця вклонилася новонародженому Спасителю і вийшла з храму, несучи всьому місту новину про пришестя Месії, визволителя Ізраїлю.

Отже, Стрітення – це свято зустрічі людини з Богом, а також той момент, в який зустрілися Старий і Новий Заповіт, древній світ і християнство. Як писав єпископ Феофан Затворник: «В лиці Симеона весь Старий Заповіт, невикуплене людство, з миром відходить у вічність, даючи місце християнству…»

Також 15 лютого, у день Стрітення Господнього, святкується Міжнародний день православної молоді. Це свято встановлене рішенням 14-ї асамблеї Всесвітнього Православного Молодіжного Руху в 1992 році з благословення предстоятелів усіх Православних Церков світу.

Цього дня в церквах України традиційно святили воду та свічі. Посвячені на Стрітення свічки звалися «громичними», їх запалювали і ставили перед образами під час грози, щоб оберегти людей і худобу від грому. Ці ж свічки давали в руки вмираючому під час читання одхідної молитви. На Стрітення, за народними уявленнями, зима йде туди, де було літо, а літо – де була зима.

Утім Церква вчить чад не надавати освяченим свічкам якогось магічного або чудодійного значення: «Стрітенська свічка нагадує нам про запаленому в кожному з нас вогнику благодаті Божої, який треба зберігати в собі на всьому нашому земному шляху. У міру того, як ми зберігаємо і захищаємо цю іскорку віри в наших серцях, ми протистоїмо силам зла, які постійно нас оточують і намагаються віддалити нас від ще одного Світоча – світла Вічного життя, Який освічує цей шлях».

Народні прикмети на цей день:

- Ясна і тиха погода віщує добрий урожай поля і роїння бджіл.

- Відлига – жди пізньої весни і бережи пашу та хліб, бо в поле виїдеш нескоро.

- Як на Стрітення півень нап'ється води з калюжі, то жди ще стужі!

- Як нап'ється півень води, то набереться господар біди!

- Коли на Громицю півень нап'ється водиці, то на Юрія віл не наїсться травиці.

- День Стрітення теплий і сонячний, то і весна тепла.

- Якщо на Стрітення дорогу перемітає – весна буде пізньою і холодною.

- Якщо в цей день сніжок – весною буде дощик, тобто весна буде затяжною і дощовою.

- Як на Стрітення з стріх капа, ще велика буде зима.

- Як на Стрітення є під стріхами бурульки, то цього року буде добрий урожай кукурудзи.

- Цього дня відлига – на ранню й теплу весну, сніг – на дощову, тривалу, а коли хуга – весна буде пізня й холодна.

- Якщо в цей день не видно сонечка - чекай суворих морозів.

- Вітер на Стрітення - до врожаю плодових дерев.

- Якщо на Стрітення холодно, то вже скоро весна.

Comments are closed.