10 фактів про «Щедрик», яких ви точно не знали

Кожен українець з дитинства знає слова різдвяної щедрівочки. З'явилася народна пісня «Щедрик» ще в дохристиянські часи, а отримала своє друге життя і всесвітню популярність завдяки обробці українського композитора Миколи Леонтовича на початку 20-го століття.

1. Ви замислювалися, чому в різдвяній пісні «прилітає ластівка»? Як вже говорилося, текст пісні з'явився ще в язичницькі часи, а тоді новий рік святкували навесні.

2. «Щедрик» має цілих п'ять авторських варіантів. Композитор Микола Леонтович присвятив їй 18 років життя: перший варіант з'явився в 1901 році останній в 1919.

3. Вперше «Щедрик» був виконаний зі сцени в 1916 році хором Київського університету.

4. Пізніше українська пісня була переведена на англійську мову і в наш час прозвучала в багатьох культових голлівудських фільмах: «Сімейка Адамсів», «Гаррі Поттер і в'язень Азкабану», «Один вдома», «Міцний горішок», «У дзеркала два обличчя» , серіал «Менталіст» і т. д.

5. Англомовна версія «Щедрика» була створена в 1936 році американцем українського походження Петром Вільховським.

6. У США вона була вперше виконана в 1921 році зі сцени Карнегі Холу в Нью-Йорку.

7. «Різдвяний гімн дзвіночків» (Carol of the Bells) - саме під такою назвою українська щедрівочка відома у всьому світі.

8. В Україні існують пам'ятні монети «Щедрик» номіналом 5 і 20 гривень, які ввів в обіг Національний банк України.

9. Carol of the Bells для 12 віолончелей у виконанні Стівена Нельсона і The piano guys став одним з найпопулярніших творів музиканта і зібрав на Youtube більше 9 млн. переглядів.

10. На честь 100-річчя першого виконання Щедрика в листопаді 2016 року розпочався флешмоб «Щедрик 100 challenge», в якому взяли участь понад 60 колективів.

ui15156594120

Comments are closed.