Дари у світ «Вальхалли»

Сенсаційні археологічні знахідки через декілька днів буде представлено в КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» на виставці «Дари у світ «Вальхалли» (нові поховальні  пам’ятки давніх германців на території Західної України)». Відкриття виставки відбудеться 9 листопада об 11.00 год. у музеї. Сьогодні науковці задають собі питання що це: нова сторінка в історії Сокальщини? Цікава знахідка для України? Чи сенсаційна (унікальна) знахідка для європейської історії?

2234А все почалося з того, що весною 2017 року в КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» було передано випадково виявлені в Сокальському р-ні Львівської обл. археологічні матеріали: частини мечів, наконечники списів та інше. Розуміючи значимість для історичної науки знайдених артефактів, науковці КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» спільно з кафедрою археології Львівського національного університету імені Івана Франка у липні 2017 року розпочали на пам’ятці розвідкові дослідження. Розкопки дали неочікуваний і, одночасно, сенсаційний матеріал. У двох досліджених кремаційних захороненнях було виявлено надзвичайно важливі для європейської та світової археології знахідки, в тому числі рідкісні для нашої території провінційно-римські імпорти кінця І – середини ІІ ст. н.е. Зокрема, серед найцінніших предметів – частини великої глиняної червонолакової посудини (т.зв. «terra siggilata»), скляні предмети, металеві вироби, а також два великі бронзові казани. Один із них прикрашений трьома чоловічими погруддями. На сьогодні цей казан є третьою подібною знахідкою в Європі. Два попередні були виявлені в багатих князівських похованнях в Чехії (Мишув) та Польщі (Чернувко). Таким чином, нововідкрита пам’ятка археології є надзвичайно цінною не тільки для України, а й країн Центральної Європи. Знайдені речі вказують на високий соціальний статус похованих на могильнику людей.

Вже сьогодні знайдені речі можна експонувати на виставках у провідних музеях Європи.

КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» вкотре приємно дивує своєю діяльністю. Музей не лише власними силами провів дослідження, реставрував частину знахідок, які представить на виставці, а й проведе 9-11 листопада 2017 р. чергову міжнародну конференцію. Її організатори: КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей», Інститут археології Жешівського університету, співорганізатори – кафедра археології та спеціальних галузей історичної науки Львівського національного університету імені Івана Франка, Інститут археології НАН України, департамент архітектури та розвитку містобудування ЛОДА та Винниківська міська рада.

Тема конференції «Міграції і інновації: у пошуках первинності ідей, речей і людей» була вибрана не випадково. Тематика вивчення механізмів потрапляння нових технологій, речей або елементів світогляду у нові суспільства, їхня адаптація й історична доля серед «неофітів» останнім часом досить жваво обговорюється на світових наукових форумах. КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» знаходиться у місті Винники, яке завжди було майданчиком для спілкування науковців і яке давно називають новим археологічним осередком. Проект проведення щорічних тематичних наукових археологічних конференцій започаткований вісім років тому. На цьогорічній конференції будуть присутні провідні фахівці з України, Молдови, Білорусі та Польщі. Ряд доповідей матимуть інтердисциплінарний характер.

А щодо сенсаційних археологічних знахідок, ми маємо надію, що це не буде особистою справою працівників музею, але й держава зацікавиться унікальною знахідкою і продовжить фінансувати наукові дослідження.

Comments are closed.